Home

Wiwen NILSSON ljusstakar

Hexagonala på fotplatta. Höjd 17,5 cm, vikt tillsammans 470 g 2015-jan-23 - Wiwen Nilsson ljusstakar - Knutssons Antik- & Konsthande Wiwen Nilsson (Sverige, 1897-1974) ljusstakar, ett par, bysantinska modellen, Lund 1945, sterling. Räfflad fot, vågbandsdekor. Höjd 26,5 cm, vikt tillsammans 775 g. Vera Nilsson, Flicka i röd mössa (porträtt av Karen Blixen). Utropspris. 60 000 - 80 000 SEK. 504 WIWEN NILSSON Ljusstakar, 1 par, Lund 1958. Koniskt, fasetterat ben, rund ljushållare med manschett. Höjd 36,5 cm. Fyllda, smärre slagmärken Wiwen Nilsson ljusstakar 1 par silver. Objektsbeskrivning WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, Lund 1942, sterlingsilver, bysantinsk modell, konisk underdel med godronnerad fotkant och vågband i relief, rak ljuspipa, delvis förgyllda, höjd 26 cm, vikt 730

Wiwen Nilsson, ljusstakar 1 par silver. Objektsbeskrivning WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, Lund 1967, sterlingsilver, bysantinsk modell, konisk underdel med godronnerad fotkant och vågband i relief, rak ljuspipa, delvis förgyllda, höjd 26 cm, vikt 788 WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par Bysantinska Modellen, Lund 1939, sterling. Klubbat pris . 46 000 SEK. Utropspris . 25 000 - 30 000 SEK.

Vi säljer Antikt Silver, Skandinaviskt 1900-talssilver av hög kvalité (Jugend, Georg Jensen, Wiwen Nilsson, Borgila, GAB, CG Hallberg, Sigurd Persson, Jan Lundgren mm Wiwen Nilsson var en svensk formgivare född i Köpenhamn. Han studerade vid faderns verkstad, samt i Tyskland, Danmark och Frankrike. Nilsson är främst känd för sina föremål skapade i silver med geometrisk, stilren och stram form Av Wiwen Nilsson finns även flera praktfulla stora silverobjekt såsom ljusstakar, kannor, skålar, fat och vaser. Bland modern design märks Hans Wegner, Mogens Koch, Carl Malmsten. Bruno Mathsson och Greta Grossmans golvlampa Grasshopper från 50-talet Stockholms Auktionsverk Online 574350. WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, Lund 1969, kvadratisk fot, höjd ca 5 cm, total vikt ca 15

Stockholms Auktionsverk Online 867126. WIWEN NILSSON, par ljusstakar, Sterlingsilver, 1968, signerade, höjd 17 cm, vikt 485, 2015-apr-18 - Hexagonala, höjd 11,5 cm, vikt tillsammans 380 g Stockholms Auktionsverk Online 574252. WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, silver, Lund 1936, 6-kantig kropp med rund fot, oktagonal manschett, höjd ca 11 cm, total vikt ca 31 View LJUSSTAKE by Wiwen Nilsson on artnet. Browse upcoming and past auction lots by Wiwen Nilsson

Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1948 och 1956

Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, Lund 1975, sterling

2015-apr-13 - Hexagonalt ben och fot. Höjd 20 cm, vikt 549 g Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Ljusstakar, 1 par, Lund 1958. - Bukowskis. Koniskt, fasetterat ben, rund ljushållare med manschett. Höjd 36,5 cm. Sparad av Axxell Jewelry Studies. Lund Föremål Auktion. Mer information... Fler som den här Sekretess. View Ljusstakar pair by Wiwen Nilsson on artnet. Browse upcoming and past auction lots by Wiwen Nilsson

Wiwen Nilsson ljusstakar - Knutssons Antik- & Konsthandel

  1. Fasetterat ben och ljushållare, rund fot, höjd 11 cm, vikt tillsammans 385 g
  2. Hexagonal form. Höjd ca 10,5 cm, total vikt ca 375 g
  3. Cylindrisk form, indragen fasetterad nedtill, kvadratisk fot, stämplade Y8, höjd 16 cm, vikt tillsammans 330 g
  4. 23-gen-2015 - Wiwen Nilsson ljusstakar - Knutssons Antik- & Konsthande
  5. delvis förgyllda, konisk nederdel, graverad nod, vågband kring fot och ljuspipa. Höjd 26,5 cm, vikt tillsammans 770 g
  6. Wiwen Nilsson ljusstakar - Knutssons Antik- & Konsthandel. Saved by Giovanna Romanelli. Candle Holders Candles Silver Design Porta Velas Candy Candle Sticks Candlesticks.
  7. På den moderna sidan finns en högklassig sexkantig Bägare Wiwen Nilsson Lund 1958, en mkt elegant Ring m stor Bergkristall Wiwen Nilsson 1945, en mkt vacker Fågelbrosch Wiwen Nilsson Lund 1974, ett par mycket vackra handsmidda Ljusstakar signerade Martin Öhman Lycksele 1968 och ett par mkt eleganta Manschettknappar Sigurd Persson Sthlm 1974

Wiwen Nilsson, ljusstakar, ett par, bysantinska modellen

  1. Objektsbeskrivning WIWEN NILSSON, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, Lund 1961, sexkantig form, rakt skaft och plan fotplatta, höjd 16,5 cm, vikt 471
  2. Wiwen Nilsson1897-1974 Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare. Wiwen Nilsson studerade och praktiserade hos sin far Anders Nilsson och skaffade sig därefter utbildning utomlands: Tyskland 1913-1914 och 1919-1920, Danmark 1917-1918 samt Frankrike 1924-1925
  3. Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Slagauktioner Modern Art + Design 632 Important Spring Sale 633 Tidigare auktione

Wiwen Nilsson, WIWEN NILSSON Ljusstakar, 1 par, Lund 1958

sterling. Rund manschett och fot, fasetterat ben. Höjd 11 cm, vikt tillsammans 415 g. (2 May 6, 2014 - Explore a k's board WIWEN NILSSON on Pinterest. See more ideas about scandinavian jewelry, silver, vintage modern jewelry Wiwen Nilsson Sterling Silver Bracelet. Measures 21 cm / 8 17/64 in. x 3.2 cm / 1 17/64 in. wide. In good condition. Weighs 60 g / 2.15 oz Wiwen Nilsson, Lund 1973. H. 26,3 cm. förvärvsomständigheter: Gåva 1974 förvärvad från: Holger Crafoord Lund samtidiga förvärv: KM 70831-70854 Signering Stämplar: AN L tre kronor S Y9 Wiwen Nilsson STERLING SWEDEN Verksamhet / Tillverkare 1927-1975 Historik Modellen var utställd på Bygge och Bo 1931 på Kulturen

Video: 271. Wiwen Nilsson ljusstakar 1 par silve

272. Wiwen Nilsson, ljusstakar 1 par silve

  1. Född i Köpenhamn, Danmark. Övertog firman efter sin far, silversmeden, Anders Nilsson. Första giftet 1925-01-28 med Gundborg (Lillemor) von Johnstone (1905-03-02-1932-01-13). Andra giftet 1936-06-14 med farm. kand. Märta Elisabet Thunberg (1909-11-02-?) dotter till prof. Torsten Ludvig T och FK Eva Theresia Augusta Braun. Barn i första äktenskapet: Carin och Birgitta, den senare gift.
  2. Bägare, Sterlingsilver, Wiwen Nilsson (1897-1974), 1941, 12-kantig, höjd: 20 cm. Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare
  3. Wiwen Nilsson was one of the most celebrated Swedish silversmiths of the 20th century, known for his use of geometric lines and brushed silver. View Wiwen Nilsson's artworks on artnet. Learn about the artist and find an in-depth biography, exhibitions, original artworks, the latest news, and sold auction prices

Custos Jonas Wiwen-Nilsson Christen Ager-Hanssen Realtid Mats Qviberg Resumé har tidigare berättat om hur Custos agerar för att få bort Realtids grundare och vd Jonas Wiven-Nilsson . De hävdar att han och den övriga styrelsen brutit mot aktiebolagslagen när de försökte ändra bolagsordningen 590562 Manschettknappar ett par, silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverig../ Wiwen-Nilsson Märta :: fru Object description Gift med silversmeden Wiwen Nilsson i dennes andra äktenskap 1936-06-14. Hennes föräldrar professor Torsten Ludvig T och FK Eva Theresia Augusta Braun Kan inte nå servern. Hem Logga in Skapa konto . Slagauktioner Important Spring Sale 633 Tidigare auktione Wiwen Nilssons arkiv [Under arbetet med databasen till modernismen 1998 gavs ett urval av ritningarna undernummer 1-173] förvärvsomständigheter: Gåva 1978 förvärvad från: Märta Wiwen-Nilsson Thulehem, Lund Neg.Nr.: B9531-B9837, E927:4, E928:7-8, E928:10, E929:1-2, E934:6-12, E937:3 Signering gummistämpel: Hovjuveleraren Wiwen Nilsson KONSTHANTVERKARE, LUND Samtidiga förvärv 74242.1.

Bukowski

Wiwen Nilsson gjorde debut vid Göteborgsutställningen 1923 och blev där uppmärksammad för en stram kaffeservis som dömdes ut av kritiken som meningslösa strutformer. Han fick revansch sju år senare vid Stockholmsutställningen 1930 då hans djärva och nyskapande modernism gjorde succé Brosch , Wiwen Nilsson (1897-1974), sterlingsilver, för Anders Nilsson, Lund, 1968, 7x5. Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare.. Såldes på auktion Stockholms Auktionsverk Online 801453. WIWEN NILSSON, bägare, 12 st., sterlingsilver, räfflad fotring, signerad Wiwen Nisson 1946, höjd ca 5,5 cm, total vikt ca 840 g Silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), 1947, höjd: 8, 5, vikt. 130g ca. Wiwen Nilsson, född i Köpenhamn 1897, död 1974, svensk silversmed och hovjuvelerare. Såldes för 1.000 kr på auktionen den 9 juni 201 Träffar för wiwen nilsson. Till salu 72. Sålda föremål 3,988. Skapa bevakning för wiwen nilsson. Skapa bevakning för wiwen nilsson Vi skickar dig ett e-mail när något som matchar din sökning finns till försäljning. Sortera efter. Filter. Sortera efter

Silverhandeln på Internet

WIWEN NILSSON, ljusstakar, ett par, Lund 1962, sterling

Kontakta Knut Wiwen-Nilsson, 18 år, Stockholm. Adress: Grev Magnigatan 15, Postnummer: 114 55 - Hitta mer här Några av de föremål av Wiwen Nilsson som vi har glädjen att sälja på höstens kvalitetsauktion 28 november - såväl många vackra smycken som ljusstakar, bägare, kaffekanna och något så ovanligt som en balansvåg Lauritz.com - WIWEN NILSSON 1897-1974. Stavhalsband i silver. Klassisk design med stavar. Stavar fästa med kedja. Längd ca 47 cm. Stämplad: AN, D9 (1954), Wiwen Nilsson, Sweden, Sterling , svenska silverstämplar. Wiwen Nilsson (ursprungligen Karl Edvin Nilsson), född 19 maj 1897 i Köpenhamn, död 1974,.

Sofia Nilsson Wiwen 073-071 50 Visa. Vendevägen 89, 182 32 Danderyd. Jobbadress Sedana Medical AB (publ) Axel Nilsson 18 år. Vildvinsgränd 8, 233 63 Bara. Hemadress. Niklas Nilsson 56 år. Vildvinsgränd 8, 233 63 Bara. Hemadress. Elvira Nilsson 23 år. Ymers Gata 21 A, 215 35 Malm. Wiwen Nilsson Minnestavlor Karl Edvin Wiwen Nilsson (1897 - 1974), silversmed och konstnär. Efter debuten på Göteborgsutställningen 1923 utvecklade han ett radikalt stramt geometriskt formspråk Köp online Cigarettetui Wiwen Nilsson 1952, Silver (467027055) • Utländskt silver • Avslutad 15 maj 18:27. Skick: Begagnad • Tradera.co Kontakta Helen Wiwen-Nilsson, Lund. Adress: Pålsjövägen 24, Postnummer: 223 63 - Hitta mer här Stockholms Auktionsverk Online 876280. WIWEN NILSSON, fat, tenn, Ystad metall 1930-tal, oktagonal form, diameter ca 2

Sajten Realtid saknar pengar, men grundaren och vd:n Jonas Wiwen-Nilsson tror att sajten kan visa på positiva siffror för det fjärde kvartalet. I ett brev till ett tjugotal aktieägare utlyser han återigen en konvertibelemission, som avstannade innan sommaren Wiwen Nilsson, halsband, silver, stavlänk Utrop: 10 000-12 000 SEK 890-1 068 € Klubbat 13 000 SEK Droit de suite. Nybrogatan 32, Stockholm. Skapa pdf för utskrift. Kategori: Smycken. 24 nov, 2020 Dela:.

Wiwen Nilsson; Sterling Silver Goblet for Lund, 1964

Smycken Manschettknappar. WIWEN NILSSON, manschettknappar,18K guld/vitguld, signerade, Lund 1955, 2,6x1,8 cm, vikt 27,3 g, gravyr BL, originaletui. Gåva från Åkerlund & Rausing åren 1955, 1960 och 1965 till totalt ett 80-tal anställda med 25 års tjänst i företaget Retrouvez les œuvres d'art en vente et toutes les informations sur Wiwen Nilsson (suédois, 1897-1974). Pour en savoir plus sur Wiwen Nilsson, parcourez ses œuvres dans les galeries, ses lots mis aux enchères, son actualité et bien plus encore Ljusstakar är en snygg inredningsdetalj som du enkelt kan använda till att skapa en trivsam och mysig miljö. Vi har ett bredd sortiment av ljusstakar från välkända varumärken och för alla tillfällen. Hitta just dina favoriter Wiwen Nilsson blev en av 1900-talets mest uppmärksammade silversmeder, såväl i Sverige som internationellt. Under 1940-talet hade han också butik i New York. Biskoräklan i Lund är av hans hand, liksom sigillet för Göteborgs universitet (i samarbete med konstnären Nils Wedel), vilket idag används som universitetets logotyp

Liljan som aldrig vissnar | Barnebys Magazine

Realtid.se:s vd och ansvarige utgivare, Jonas Wiwen-Nilsson, tog lätt på JK-anmälan från Nima Darayamadaj. Samma sak gäller JK-anmälan från hovpredikanten Hans Rhodin: - Det känns som ett slag i luften Manschettknappar, ett par, Wiwen Nilsson, Lund 1969. Guld. Monogram RO eller OR i hög relief. Originaletui. Pris: 19 000 SEK Collier, Europa, 1750-tal. Silver, guld, rosenslipade diamanter. Pris på förfrågan . Följ oss på Instagram. Följ oss på Facebook. Sveriges Konst- och. Jag har suktat efter Wiwen Nilssons vackra smycken hur länge som helst. På vår bröllopsdag lånade jag min mammas ärvda stavhalsband, som min mormor fick på sin födelsedag 1963. På morgonen efter den stora dagen fick jag mitt eget armband med tillhörande örhängen i morgongåva av den nyblivna mannen

Wiwen Nilsson - Bukowski

Wiwen Nilsson, ring, 18 k guld, månsten Utrop: 7 000-8 000 SEK 623-712 € Klubbat 9 000 SEK Droit de suite. Nybrogatan 32, Stockholm. Skapa pdf för utskrift. Kategori: Smycken. 24 nov, 2020 Dela:. Jonas Wiwen-Nilsson. Här hittar du samtliga artiklar, fördjupningar och analyser om Jonas Wiwen-Nilsson på resumé.se. Följ ämnet för att uppdatera dig i händelseutvecklingen om Jonas Wiwen-Nilsson. Illröda siffror för Realtid - skatteskuld på över en halv miljon Tore Wiwen-Nilsson har 16 personkopplingar, varav 9 st är män, 7 st är kvinnor och 0 st är ej folkbokförda i Sverige. Snittålder 54 år. 2021 Treutiger, Ilya Christopher 51 år, Värmdö SRS Security AB Ringström Grandinson, Louise G E 39 år, Stockholm SRS Security A

LJUSSTAKAR, ETT PAR

Advokat Helen Wiwen-Nilsson AB. Medarbetare Kontakt. Välkommen! Advokat Helen Wiwen-Nilsson AB är en humanjuridisk advokatbyrå. Våra arbetsområden är brottmål, familjerätt, arvsrätt, migrationsrätt och socialrätt. Hos oss sätts klientens intresse i främsta rummet Anna Sofia Wiwen-Nilsson är 44 år och bor i en villa på Lidingö.Hon bor tillsammans med Peter Wiwen-Nilsson.Hon fyller 45 år den 20 juli. Hennes villa är värderad till ca 16 400 000 kr och tomtstorleken är ca 652 kvm Axel Wiwen Nilsson finns på Facebook Gå med i Facebook för att komma i kontakt med Axel Wiwen Nilsson och andra som du känner. Med Facebook kan du dela.. Karl Edvin (Wiwen) Nilsson, född 19 maj 1897 i Köpenhamn, död 8 januari 1974, silversmed och hovjuvelerare. Som ung lärde han sig yrket genom att studera och praktisera hos sin far, guld- och silversmeden Anders Nilsson i Lund och utbildade sig sedan utomlands: Tyskland 1913-1914 samt 1919-1920, Danmark 1917-1918 samt Frankrike 1924-1925. 1927 övertog han faderns verkstad i Lund

Wiwen Nilsson Lund - företag, adresser, telefonnummer. Din sökning på wiwen nilsson lund gav 1 företag och du har nått slutet av listan. wiwen nilsson lund gav 1 företag och du har nått slutet av listan Peter Wiwen-Nilsson är 44 år och bor i en villa på Lidingö.Han bor tillsammans med Sofia Wiwen-Nilsson.Han fyller 45 år den 16 december. Hans villa är värderad till ca 15 300 000 kr och tomtstorleken är ca 652 kvm LIBRIS titelinformation: Wiwen Nilsson : silver från 1920-30-talen : en utställning från Malmö museum --- 28 november 1974 - 12 januari 197

Wiwen nilsson – Auktion – Alla auktioner på Barnebys

Auktion Wiwen Nilsson ljusstakar ett par Stockholms

Nilsson, Wiwen (författare) Wiwen Nilsson : silver från 1920-30-talen : en utställning från Malmö museum --- 28 november 1974 - 12 januari 1975; nnnn; Bok; 1 bibliotek 3. Nilsson, Wiwen, 1897-1974 (författare) Wiwen Nilsson : utställning på Kulturen Lund 17 juni - 26 augusti 1990. Wiwen Nilsson :: hovjuvelerare Object description Karl Edvin Wiwen Nilsson, född 19 maj 1897 i Köpenhamn, död 8 januari 1974, var en svensk silversmed och hovjuvelerare. Object description Se även Nilsson Wiwen som formgivare. För verkstadsinventarier se Wiwen Nilssons verkstad

LJUSSTAKAR, ETT PAR - WIWEN NILSSON

Grundaren, delägaren och vd:n Jonas Wiwen-Nilsson startade Realtid, som ges ut av Realtid Media AB, i början av 2000-talet. Genom åren har finanssajten återkommande brottats med ekonomiska problem. I fjol rapporterade Dagens Media om växande skulder, men Jonas Wiwen-Nilsson trodde då att 2020 skulle bli året då det vände Nilsson in the 1950s Karl Edvin (Wiwen) Nilsson (19 May 1897 in Copenhagen - 8 January 1974) [1] was a Swedish silversmith and jeweller for the royals. [2] As young he learned the trade by studies and practical work for his father Ander Nilsson in Lund, he educated himself abroad in Germany between 1913 and 1914, and then later he continued more studies in 1919 and 1920 sv.wikipedia.or K Edvin (Wiwen) Nilsson, urn:sbl:8105, Svenskt biografiskt lexikon (art av Kersti Holmquist), hämtad 2021-04-22. Rättelser Skicka gärna in en rättelse på denna artikel om du hittar något fel. Observera dock att endast regelrätta faktafel samt inläsningsfel korrigeras Louise Wiwen-Nilsson är folkbokförd i Stockholms kommun på Skeppargatan 80 lägenhet 1001 i postorten Stockholm. Hennes bostad är belägen i Oscars församling. Antal mantalsskrivna på adressen är 1 person, Louise Wiwen-Nilsson (48 år)

Silverhandeln på Internet
  • Coinbase verificatie lukt niet.
  • Idéer för att tjäna pengar.
  • Privatimport Gin.
  • BTC Riva leasen.
  • Ethermine vs 2Miners.
  • Router WiFi Premium Sagemcom.
  • Telefonförsäljning lediga jobb.
  • Webhallen Bitpay.
  • Aktuella bolåneräntor.
  • Expert option App details in Hindi.
  • Jim Jones NFT chain.
  • Blockchain organizations.
  • Cryptomunten april 2021.
  • Steuerberater München Schwabing.
  • Olika typer av batterier.
  • HOBBY STOCK MIKU EXPO 2021.
  • Cerner core values.
  • Ringa skattebrott straff.
  • Cardano kopen Coinbase.
  • Eigenkapitalquote.
  • Lön arbetsledare fastighetsskötsel.
  • Koncernbalansräkning exempel.
  • Binance options quiz answers.
  • Banca world.
  • MSB utbildning totalförsvar.
  • Xkcd warning.
  • BTC spinner 2021.
  • Skogsfastighet till salu Kronoberg.
  • What is variety in Zerodha.
  • Tweede hypotheek ABN AMRO.
  • Why did the U.S. switch to fiat currency.
  • Budget deficit usa.
  • Nackdelar med Preemraff.
  • Telegram handle.
  • Startup visa Germany.
  • NEG Dunstabzugshaube Umluft.
  • NPR.
  • Dom Pérignon 1982 Pris.
  • Has my phone number been sold.
  • MinerGate stops GPU mining.